Nasıl Spor Kulübü Kurarım?

07.09.2023
Nasıl Spor Kulübü Kurarım?

Spor dünyasında büyük bir girişim yapmak için kapsamlı kılavuza mı ihtiyacınız var? Cevabınız ‘’Evet’’ ise endişelenmeyin, doğru yerdesiniz!

Her yeni iş girişiminde olduğu gibi, bir spor kulübü kurmadan önce de hangi aşamaları izlemeniz gerektiğini anlamak için önünüzde bir kılavuz olması gerekir. Bu blogda, spor kulübü açmanın temellerini inceleyecek, başarılı bir işletmeye sahip olmak için yapmanız gerekenleri açıklayacağız.


Yasalara Göre Bir Spor Kulübü Nasıl Kurulur?


Bir spor işletmesi açmak için yürürlükte bulunan yasal yükümlülükleri bilmeniz gerekir. İşletmenizi açarken yasalara uygun hareket etmeli ve aykırı bir davranış sergilememelisiniz. Spor kulübünüzün adının telif hakkını almanın yanı sıra, sözleşmelerini de prosedüre uygun tamamlamalısınız. Peki, Spor Yasası tarafından belirlenen kurallar nelerdir?


 1. Bir spor kulübü açmak için gerçek veya tüzel yedi kişiye ihtiyaç vardır.
 2. Kuruluş bildirim formu ve tüzük gibi gerekli belgelerin tamamlanması ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvuru yapılır.
 3. Yapılan başvuru Bakanlık tarafından altmış gün süreyle incelemeye tabi olur. Mevzuata aykırı durumlar tespit edilir ve düzenlenmesi için kuruculara bildirim gönderilir. Yapılan bildiri sonucunda altmış gün içerisinde mevzuatta herhangi bir değişiklik yapılmaz ve aksaklıklar giderilmez ise yapılan başvuru reddedilir.
 4. Mevzuatta herhangi bir aykırılık görülmez ise veya bildiri sonucu mevzuatta yapılan düzenlemeler kabul görmüş ise Bakanlık, spor kulübüne açma izni verir.
 5. Tüzük içerisinde; spor işletmesinin adı, misyonu, finansal kaynakları, üyelik şartları ve yönetim kurulunun belirtilmesi şarttır.
 6. Kuruluş sözleşmesi ve tüzük içerisinde yer alacak diğer belgeler Bakanlık tarafından çıkarılan yönetmeliğe tabiidir.

Spor kulübünüzün en kısa sürede faaliyete açılması ve başvuru sürecinin hızlanması için öncelikle yasal sürece hakim olmanız gerekir. Başvurunun red yememesi için iyi bir hazırlık yapmalı ve sözleşmenin dışına çıkmamalısınız. Yasal yönleri ele almak spor işletmesinin uzun vadeli hedeflerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu yüzden spor kulübü açmadan önce Spor Yasası’nı dikkatle incelemeniz gerekir.


Spor Kulübü Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bir spor işletmesi kurmak için belli başlı evraklara ihtiyaç vardır. Bu evraklar tamamlandıktan sonra ilgili Bakanlığa başvuru yapılarak spor kulübünüzü açmak için onay sürecine tabii olursunuz. İşte spor kulübü açmak için ihtiyacınız olan evraklar listesi;


 1. Kuruluş Dilekçesi
 2. Spor Kulübü Tüzüğü
 3. Kuruluş Bildirim Formu
 4. Yöneticiler için Taahhütname
 5. Spor Kulübünün Adres Beyanı
 6. Kulüp Logosu ve Amblem 
 7. Adli Sicil Kaydı ve Spordan Men Bilgi Formu


Spor Kulübü Açma Kılavuzu

Uzun vadeli bir spor kulübü sahibi olmak için ciddi bir hazırlık süreci, stratejik planlama ve makul bir yatırım gerekir. Spor kulübünden beklentilerinizi belirlemek ve buna yönelik bir yol haritası oluşturabilmek için öncelikle bir durum tespiti yapmalısınız. Durum tespitinden kasıt, mevcut imkanlarınız ve potansiyel hedefleriniz arasındaki uyumun karşılaştırılmasıdır.

Aşağıda, spor kulübü açmanıza yardımcı olacak adımları bir araya getirdik. Her bir adım, işletmenizin prosedürlerine ne derece uyumlu olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.


1. Spor Kulübünüze Bir Ad Belirleyin

Spor kulübünüz için isim belirlemek, bu girişim sürecinde vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Basit, akılda kalıcı ve verdiğiniz hizmete uyumlu bir kulüp ismi seçmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Unutmayın, vermiş olduğunuz isim spor kulübünüz var oldukça sizin yanınızda olacaktır. Bu yüzden seçenekleri özenle değerlendirmeniz gerekir.

Kulübünüzün ismine karar verdiniz ve bunun için gerekli onayı aldınız, peki şimdi ne yapmanız gerekiyor? Dijitalleşen dünyada işler artık çevrimiçi bir şekilde yürütülüyor. Spor kulübünüzün sanal varlığını oluşturmak, markanızı ve potansiyel üyelerinizi güvende tutmak için en kısa sürede bu işlemleri başlatmalısınız.


2. Kulübünüzün Türüne Karar Verin

Spor kulübü açarken yapmanız gereken ilk şey net bir anlayışa sahip olmanızdır. Şampiyonluk hedefi olan resmi bir kulüp mü kurmak istiyorsunuz? Yoksa başlangıç düzeyindeki sporculara hitap eden bir kulüp mü yönetmek istiyorsunuz?

Hizmet vereceğiniz topluluk hakkında net olmak, öngörülebilir risk faktörlerini belirlemek ve buna yönelik stratejik bir planlama yapabilmek için kritik öneme sahiptir. Bu yüzden kimi ne şekilde destekleyeceğinize karar vermelisiniz. Çoğu kulüp yöneticisi, spor branşları arasında dallanmak yerine belirlediği topluluk doğrultusunda başlayarak kar marjını artırdığı takdirde büyümeye gider.


3. Hedef Kitlenizi Belirleyin


Potansiyel üyelerin dikkatini çekmek ve onlarla etkileşim halinde olmak istiyorsanız, öncelikle onlar hakkında bilgi edinmelisiniz. Kim olduklarını ve beklentilerini bilmeniz onlarla daha kolay iletişime geçebilmenizi sağlayacaktır. Potansiyel üyelerle spor kulübünüz arasındaki frekansın uyumu, rakipleriniz ile aranızdaki farkı açığa çıkaracaktır. Burada pazarlama materyalleri kritik öneme sahiptir. Peki, müşteri tabanınız hakkında nasıl bilgi alabileceğinizi biliyor musunuz?


Rakip İşletme Araştırması

Günümüzde rakip araştırması yapmanın en kolay yolu, çevrimiçi kanallar aracılığıyla yapılan paylaşımları değerlendirmektir. Sizinle paralel ilerleyen rakip işletmelere yapılan geri dönüşleri kapsamlı bir şekilde değerlendirmek, üyelerin talep ettikleri ve karşılaştıkları hizmet ile ilgili bir görüşe sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu sayede spor kulübünüzü müşteri odaklı iyileştirmek için önünüzde daha fazla fırsat olacaktır.


Lokasyon Değerlendirmesi

Spor işletmenizin fiziki konumu, potansiyel üyelerin sizi tercih edip etmeyeceği noktasında doğrudan etkiye sahiptir. Kulübünüz, işlek bir caddenin yakınında ve büyük firmaların arasında ise daha geniş bir kesim potansiyel üyeniz olacaktır. Spora ilginin az olduğu bir bölgede riskli bir giriş yapmak yerine konum araştırması yapmanız büyümenizi kolaylaştıracaktır. Bütçenizle eşdeğer bir yer bulmak için detaylı bir işletme araştırması yapmalısınız.


4. Yönetim Planı Oluşturun

İyi hazırlanmış bir spor yönetim planı, kulübünüzün uzun yıllar var olması ve markalaşmasını sağlayacak esas faktörlerden biridir. Yönetim planı hazırlarken, spor işletmenizin hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için izlenmesi gereken adımların net bir şekilde açıkladığınızdan emin olmalısınız. Oluşturulan yönetim planının bu süreçte size rehberlik edeceğini unutmayın. Peki güçlü bir yönetim/iş planı için nelere dikkat etmelisiniz?

İlk olarak sektördeki rakiplerinizi araştırmalı ve hedef kitlenizi bu doğrultuda belirlemelisiniz. Müşteri tabanına yönelik bir pazarlama stratejisi geliştirerek, sektörde isminizi duyurun. Bu noktada en önemli bir faktör ortaya çıkıyor; finansal destek. Hedeflerinize ulaşmak ve mevcut üyelerinizi güvence altına almak için bütçe planlaması önemlidir. Aşağıda bütçeleme için gereken adımları daha detaylı inceleyeceğiz.


5. Bütçe Oluşturun

Spor kulübü yönetmek için çoğu zaman ciddi bir finansal desteğe ihtiyaç vardır. Sunduğunuz hizmete karşılık hem sizin hem de kulübe kayıtlı üyelerin maddi açıdan ödenekleri olur. Spor ekipmanları, giriş-çıkış kayıt ücretleri, tesis harcamaları gibi temel masrafları için belli bir ödenek hazırlayarak bütçeleme işlemine başlayın. Günlük, haftalık veya aylık olacak şekilde bir bütçe planı oluşturulması gelir-gider dengesinin korunmasını sağlar. Yeni başlayan bir spor işletmesi iseniz, aylık abonelik ücretini piyasa değerinin normalinde tutmanız gerekir. Ayrıca işletmenizle yapılan her sponsorluğun size müşteri olarak yansıyacağını unutmayın.


6. Pazarlama Planı Oluşturun


Etkili bir spor kulübü için potansiyel üyelere yönelik bir pazarlama planı oluşturmak, marka bilinirliğinin artması için önemlidir. Bunun için hedef kitlenizi, pazarlama stratejinizi, bütçenizi ve finansal kaynaklarınızı bir arada değerlendirmelisiniz. Spor kulüpleri için dijital pazarlama faaliyetleri, daha geniş bir kitle ile etkileşim halinde olmak ve işletmeye kayıtlı üye sayısını artırmak için kritik öneme sahiptir. Bir spor kulübü için en iyi pazarlama yöntemi çevrimiçi kaynakların etkin kullanımıdır. Modern ve güncel bir web sitesi, potansiyel üyeler üzerinde kalıcı bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır. Web siteniz erişimi kolay, içerik bakımından zengin olmalı ve spor kulübünüz hakkında merak edilen tüm bilgileri içermelidir. Ayrıca web sitenizi mobil cihazlara uyumlu hale getirerek daha çok kişiye erişebilirsiniz. Online kayıtlar alabilirsiniz. Duyuru, haber ve diğer bilgileri paylaşabilirsiniz.Etkili bir pazarlama çözümü için Spor Sepeti’nin Dijital Çözümlerini detaylı inceleyebilirsiniz.


Teknolojik İnovasyonlarla Verimliliği Artırın

Bir spor kulübünün teknolojik yenilikleri takip etmesi ve bunu işletmesine uygulayabilmesi daha geniş bir kitleye hitap edebilmesi için önemlidir. Bununla paralel olarak, işletme operasyonlarını daha sistematik olarak işleme almak için dijital araçlara yatırım yapmak için de bütçe önemlidir.

Spor yönetim yazılımları, işletmenizin verimliliğini artırmak, sistemsel aksaklıkların önüne geçmek, üye memnuniyeti artırmak, zamandan ve maliyetten tasarruf etmek için popülerliğini sürdürmektedir. Bu da müşteriyi işletmeye çekmek için oldukça etkilidir.


Spor Yönetimi hakkında daha fazla bilgi için Spor Kütüphanesi’ni hemen ziyaret edin!

Paylaş:

nasil-spor-kulubu-kurarim
https://storage.acerapps.io/app-1358/planning (1).png
#E95396
#fbddeb
Spor Yönetimi
Nasıl Spor Kulübü Kurarım?

ile
İlgili Bloglarımız

Spor Kütüphanesi: Spor tutkunuza ışık tutan, heyecanı ve bilgiyi bir araya getiren eşsiz bir kaynak! Keşfet, öğren, zirveye çık!

Tüm Yazılar

Basketbol Bloğuna Abone Ol

KVKK

GİZLİLİK VE KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA POLİTİKASI


1. Kişisel Verilerinizin Ne Şekilde İşlenebileceği

6698 sayılı KVKK uyarınca, Spor Kütüphanesi ile paylaştığınız kişisel verileriniz, tamamen veya kısmen, otomatik olarak veyahut herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilerek, kaydedilerek, depolanarak, değiştirilerek, yeniden düzenlenerek, kısacası veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işleme konu olarak tarafımızdan işlenebilecektir. KVKK kapsamında veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlem “kişisel verilerin işlenmesi” olarak kabul edilmektedir.

   

2. Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları Ve Hukuki Sebepleri

Paylaştığınız kişisel veriler,

Müşterilerimize verdiğimiz hizmetlerin gereklerini, sözleşmenin ve teknolojinin gereklerine uygun şekilde yapabilmek, sunulan ürün ve hizmetlerimizi geliştirebilmek için;

Kamu güvenliğine ilişkin hususlarda ve hukuki uyuşmazlıklarda, talep halinde ve mevzuat gereği savcılıklara, mahkemelere ve ilgili kamu görevlilerine bilgi verebilmek için;

Üyelerimize geniş kapsamda çeşitli imkânlar sunabilmek veya bu imkânları sunabilecek kişi veya kurumlarla yasal çerçevede paylaşabilmek için;

Reklam tercihlerini analiz etmek için,

6698 sayılı KVKK ve ilgili ikincil düzenlemelere uygun olarak işlenecektir.


3. Kişisel Verilerinizin Aktarılabileceği Üçüncü Kişi Veya Kuruluşlar Hakkında Bilgilendirme

Yukarıda belirtilen amaçlarla, Spor Kütüphanesi ile paylaştığınız kişisel verilerinizin aktarılabileceği kişi / kuruluşlar; ana hissedarlarımız, hissedarlarımız, reklam verenler, doğrudan veya dolaylı yurt içi / yurt dışı iştiraklerimiz; başta Spor Kütüphanesi altyapısını kullanan üye firmalar ve bunlarla sınırlı olmamak üzere sunulan hizmet ile ilgili kişi ve kuruluşlar olmak üzere, faaliyetlerimizi yürütmek üzere ve/veya Veri İşleyen sıfatı ile hizmet aldığımız, iş birliği yaptığımız, program ortağı kuruluşları, yurtiçi / yurtdışı kuruluşlar ve diğer 3. kişiler ve kuruluşlardır.


4. Kişisel Verilerinizin Toplanma Şekli

Kişisel verileriniz,

Spor Kütüphanesi internet sitesi ve mobil uygulamalarındaki formlar ile ad, soyad, adres, telefon, iş veya özel e-posta adresi gibi bilgiler ile; kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak giriş yapılan sayfalardaki tercihleri, gerçekleştirilen işlemlerin IP kayıtları, tarayıcı tarafından toplanan çerez verileri ile gezinme süre ve detaylarını içeren veriler, konum verileri şeklinde;

Spor Kütüphanesi ile ticari ilişki kurmak, iş başvurusu yapmak, teklif vermek gibi amaçlarla, kartvizit, özgeçmiş (cv), teklif vermek ve sair yollarla kişisel verilerini paylaşan kişilerden alınan, fiziki veya sanal bir ortamda, yüz yüze ya da mesafeli, sözlü veya yazılı ya da elektronik ortamdan;

Ayrıca farklı kanallardan dolaylı yoldan elde edilen, web sitesi, blog, yarışma, anket, oyun, kampanya ve benzeri amaçlı kullanılan (mikro) web sitelerinden ve sosyal medyadan elde edilen veriler, e-bülten okuma veya tıklama hareketleri, kamuya açık veri tabanlarının sunduğu veriler, sosyal medya platformları (Facebook, Twitter, Google, Instagram, Snapchat vs) gibi sosyal paylaşım sitelerinden paylaşıma açık profil ve verilerden; işlenebilmekte ve toplanabilmektedir.


5. KVKK Yürürlüğe Girmeden Önce Elde Edilen Kişisel Verileriniz

Spor Kütüphanesi , KVKK’nun yürürlük tarihi olan 7 Nisan 2016 tarihinden önce yayım hayatına başlamadığı için bu tarihten önce depoladığımız bir kişisel veri bulunmamaktadır.


6. Kişisel Verilerinizin Aktarılması

Türkiye’de işlenerek veya Türkiye dışında işlenip muhafaza edilmek üzere, yukarıda sayılan yöntemlerden herhangi birisi ile toplanmış kişisel verileriniz KVKK kapsamında kalmak kaydıyla ve sözleşme amaçlarına uygun olarak yurtdışında bulunan (Kişisel Veriler Kurulu tarafından akredite edilen ve kişisel verilerin korunması hususunda yeterli korumanın bulunduğu ülkelere) hizmet aracılarına da aktarılabilecektir.

Kişisel Verileriniz;

Ürün ve hizmetlerin sunulması ve tanıtılması için işbirliği yapılan ve/veya hizmet alınan iş ortaklarımız,

Acil yardım çağrısı halinde konumunuzu tespit edecek olan yetkili mercilere,

Düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile mahkeme ve icra müdürlükleri gibi sair resmi kurumlara, kişisel verilerinizi talep etmeye yetkili olan diğer kamu kurum veya kuruluşlarına,

Spor Kütüphanesi ile ticari ilişki içinde bulunan ve telefon numaranıza sahip tüzel kişilere,

Gerekli görüldüğü durumlarda aktarılabilecektir.


7. Kişisel Verilerin Saklanması Ve Korunması

Spor Kütüphanesi , kişisel verilerinizin barındığı sistemleri ve veri tabanlarını, KVKK’nun 12. Maddesi gereği kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemekle, yetkisiz kişilerin erişimlerini engellemekle; muhafazalarını sağlamak amacıyla hash, şifreleme, işlem kaydı, erişim yönetimi gibi yazılımsal tedbirleri ve fiziksel güvenlik önlemleri almakla mükelleftir. Kişisel verilerin yasal olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesinin öğrenilmesi halinde durum derhal, yasal düzenlemeye uygun ve yazılı olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na bildirilecektir.


8. Kişisel Verilerin Güncel Ve Doğru Tutulması

KVKK’nun 4. maddesi uyarınca Spor Kütüphanesi'nin kişisel verilerinizi doğru ve güncel olarak tutma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda Spor Kütüphanesi'nin yürürlükteki mevzuattan doğan yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için üyelerimizin doğru ve güncel verilerini paylaşması veya web sitesi / mobil uygulama üzerinden güncellemesi gerekmektedir.


9. 6698 Sayılı Kvkk Uyarınca Kişisel Veri Sahibinin Hakları

6698 sayılı KVKK 11.maddesi 07 Ekim 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olup ilgili madde gereğince, Kişisel Veri Sahibi’nin bu tarihten sonraki hakları aşağıdaki gibidir:

Kişisel Veri Sahibi, Spor Kütüphanesi'ne (veri sorumlusu) başvurarak kendisiyle ilgili;

Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,

Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,

Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,

Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,

Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,

KVKK’nun 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,

Kişisel verilerin düzeltilmesi, silinmesi, yok edilmesi halinde bu işlemlerin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere de bildirilmesini isteme,

İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,

Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme, haklarına sahiptir.


10. İletişim ve Başvuru Yöntemi

Spor Kütüphanesi tarafından atanacak Veri Sorumlusu Temsilcisi, yasal altyapı sağlandığında Veri Sorumluları Sicilinde ve bu belgenin bulunduğu internet adresinde ilan edilecektir.

Kişisel Veri Sahipleri, sorularını, görüşlerini veya taleplerini e-posta yolu ile iletebilirler.

Spor Kütüphanesi iletilen taleplere, gerekçeli olmak ve 30 gün içinde cevap vermek kaydıyla olumlu/olumsuz yanıtını, yazılı veya dijital ortamdan verebilir. Taleplere ilişkin gerekli işlemlerin ücretsiz olması esastır. Ancak işlemlerin bir maliyet gerektirmesi halinde, Spor Kütüphanesi , ücret talebinde bulunma hakkını saklı tutar. Bu ücretler, Kişisel Verilerin Korunması Kurulu tarafından, Kişisel Verilerin korunması Kanunu’nun 13. maddesine göre belirlenen tarife üzerinden belirlenir.

Web sayfamızda, uygulamalarımızda ve diğer sair kanallarımızda kişisel verilerinizi paylaşarak Kişisel Veriler Politikamızı ve politikamızda yer alan işlenme, işlenme yöntemleri, verilerin aktarılması, satışı ve diğer ilgili hususlar hakkındaki şartları, Bir sosyal medya uygulaması olan Spor Kütüphanesi ile paylaşılan verilerin web sayfasında, uygulamalarda ve sosyal medya kanallarında kullanılmasını, bildirimlerde ve önerilerde bulunulmasını, üyelerin yararına olması şartıyla ticari anlamda üçüncü kişilerle paylaşılabileceğini ve yine bunun için kabulde bulunduğunuzu, yasal haklarınızı kullanmadan önce Spor Kütüphanesi'ne başvuruda bulunacağınızı KVKK’da büyük öneme haiz, belirli bir konuya ilişkin, bilgilendirilmeye dayanan ve özgür iradeyle açıklanan rıza şeklinde tanımlanan açık bir rıza ile kabul ettiğinizi beyan etmiş olursunuz.


Bu sözleşme en son 01/01/2020 tarihinde güncellenmiştir.


Ticari İleti

GİZLİLİK VE KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA POLİTİKASI


1. Kişisel Verilerinizin Ne Şekilde İşlenebileceği

6698 sayılı KVKK uyarınca, Spor Kütüphanesi ile paylaştığınız kişisel verileriniz, tamamen veya kısmen, otomatik olarak veyahut herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilerek, kaydedilerek, depolanarak, değiştirilerek, yeniden düzenlenerek, kısacası veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işleme konu olarak tarafımızdan işlenebilecektir. KVKK kapsamında veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlem “kişisel verilerin işlenmesi” olarak kabul edilmektedir.

   

2. Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları Ve Hukuki Sebepleri

Paylaştığınız kişisel veriler,

Müşterilerimize verdiğimiz hizmetlerin gereklerini, sözleşmenin ve teknolojinin gereklerine uygun şekilde yapabilmek, sunulan ürün ve hizmetlerimizi geliştirebilmek için;

Kamu güvenliğine ilişkin hususlarda ve hukuki uyuşmazlıklarda, talep halinde ve mevzuat gereği savcılıklara, mahkemelere ve ilgili kamu görevlilerine bilgi verebilmek için;

Üyelerimize geniş kapsamda çeşitli imkânlar sunabilmek veya bu imkânları sunabilecek kişi veya kurumlarla yasal çerçevede paylaşabilmek için;

Reklam tercihlerini analiz etmek için,

6698 sayılı KVKK ve ilgili ikincil düzenlemelere uygun olarak işlenecektir.


3. Kişisel Verilerinizin Aktarılabileceği Üçüncü Kişi Veya Kuruluşlar Hakkında Bilgilendirme

Yukarıda belirtilen amaçlarla, Spor Kütüphanesi ile paylaştığınız kişisel verilerinizin aktarılabileceği kişi / kuruluşlar; ana hissedarlarımız, hissedarlarımız, reklam verenler, doğrudan veya dolaylı yurt içi / yurt dışı iştiraklerimiz; başta Spor Kütüphanesi altyapısını kullanan üye firmalar ve bunlarla sınırlı olmamak üzere sunulan hizmet ile ilgili kişi ve kuruluşlar olmak üzere, faaliyetlerimizi yürütmek üzere ve/veya Veri İşleyen sıfatı ile hizmet aldığımız, iş birliği yaptığımız, program ortağı kuruluşları, yurtiçi / yurtdışı kuruluşlar ve diğer 3. kişiler ve kuruluşlardır.


4. Kişisel Verilerinizin Toplanma Şekli

Kişisel verileriniz,

Spor Kütüphanesi internet sitesi ve mobil uygulamalarındaki formlar ile ad, soyad, adres, telefon, iş veya özel e-posta adresi gibi bilgiler ile; kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak giriş yapılan sayfalardaki tercihleri, gerçekleştirilen işlemlerin IP kayıtları, tarayıcı tarafından toplanan çerez verileri ile gezinme süre ve detaylarını içeren veriler, konum verileri şeklinde;

Spor Kütüphanesi ile ticari ilişki kurmak, iş başvurusu yapmak, teklif vermek gibi amaçlarla, kartvizit, özgeçmiş (cv), teklif vermek ve sair yollarla kişisel verilerini paylaşan kişilerden alınan, fiziki veya sanal bir ortamda, yüz yüze ya da mesafeli, sözlü veya yazılı ya da elektronik ortamdan;

Ayrıca farklı kanallardan dolaylı yoldan elde edilen, web sitesi, blog, yarışma, anket, oyun, kampanya ve benzeri amaçlı kullanılan (mikro) web sitelerinden ve sosyal medyadan elde edilen veriler, e-bülten okuma veya tıklama hareketleri, kamuya açık veri tabanlarının sunduğu veriler, sosyal medya platformları (Facebook, Twitter, Google, Instagram, Snapchat vs) gibi sosyal paylaşım sitelerinden paylaşıma açık profil ve verilerden; işlenebilmekte ve toplanabilmektedir.


5. KVKK Yürürlüğe Girmeden Önce Elde Edilen Kişisel Verileriniz

Spor Kütüphanesi, KVKK’nun yürürlük tarihi olan 7 Nisan 2016 tarihinden önce yayım hayatına başlamadığı için bu tarihten önce depoladığımız bir kişisel veri bulunmamaktadır.


6. Kişisel Verilerinizin Aktarılması

Türkiye’de işlenerek veya Türkiye dışında işlenip muhafaza edilmek üzere, yukarıda sayılan yöntemlerden herhangi birisi ile toplanmış kişisel verileriniz KVKK kapsamında kalmak kaydıyla ve sözleşme amaçlarına uygun olarak yurtdışında bulunan (Kişisel Veriler Kurulu tarafından akredite edilen ve kişisel verilerin korunması hususunda yeterli korumanın bulunduğu ülkelere) hizmet aracılarına da aktarılabilecektir.

Kişisel Verileriniz;

Ürün ve hizmetlerin sunulması ve tanıtılması için işbirliği yapılan ve/veya hizmet alınan iş ortaklarımız,

Acil yardım çağrısı halinde konumunuzu tespit edecek olan yetkili mercilere,

Düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile mahkeme ve icra müdürlükleri gibi sair resmi kurumlara, kişisel verilerinizi talep etmeye yetkili olan diğer kamu kurum veya kuruluşlarına,

Spor Kütüphanesi ile ticari ilişki içinde bulunan ve telefon numaranıza sahip tüzel kişilere,

Gerekli görüldüğü durumlarda aktarılabilecektir.


7. Kişisel Verilerin Saklanması Ve Korunması

Spor Kütüphanesi, kişisel verilerinizin barındığı sistemleri ve veri tabanlarını, KVKK’nun 12. Maddesi gereği kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemekle, yetkisiz kişilerin erişimlerini engellemekle; muhafazalarını sağlamak amacıyla hash, şifreleme, işlem kaydı, erişim yönetimi gibi yazılımsal tedbirleri ve fiziksel güvenlik önlemleri almakla mükelleftir. Kişisel verilerin yasal olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesinin öğrenilmesi halinde durum derhal, yasal düzenlemeye uygun ve yazılı olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na bildirilecektir.


8. Kişisel Verilerin Güncel Ve Doğru Tutulması

KVKK’nun 4. maddesi uyarınca Spor Kütüphanesi'nin kişisel verilerinizi doğru ve güncel olarak tutma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda Spor Kütüphanesi'nin yürürlükteki mevzuattan doğan yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için üyelerimizin doğru ve güncel verilerini paylaşması veya web sitesi / mobil uygulama üzerinden güncellemesi gerekmektedir.


9. 6698 Sayılı Kvkk Uyarınca Kişisel Veri Sahibinin Hakları

6698 sayılı KVKK 11.maddesi 07 Ekim 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olup ilgili madde gereğince, Kişisel Veri Sahibi’nin bu tarihten sonraki hakları aşağıdaki gibidir:

Kişisel Veri Sahibi, Spor Kütüphanesi'ne (veri sorumlusu) başvurarak kendisiyle ilgili;

Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,

Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,

Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,

Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,

Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,

KVKK’nun 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,

Kişisel verilerin düzeltilmesi, silinmesi, yok edilmesi halinde bu işlemlerin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere de bildirilmesini isteme,

İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,

Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme, haklarına sahiptir.


10. İletişim ve Başvuru Yöntemi

Spor Kütüphanesi tarafından atanacak Veri Sorumlusu Temsilcisi, yasal altyapı sağlandığında Veri Sorumluları Sicilinde ve bu belgenin bulunduğu internet adresinde ilan edilecektir.

Kişisel Veri Sahipleri, sorularını, görüşlerini veya taleplerini e-posta yolu ile iletebilirler.

Spor Kütüphanesi iletilen taleplere, gerekçeli olmak ve 30 gün içinde cevap vermek kaydıyla olumlu/olumsuz yanıtını, yazılı veya dijital ortamdan verebilir. Taleplere ilişkin gerekli işlemlerin ücretsiz olması esastır. Ancak işlemlerin bir maliyet gerektirmesi halinde, Spor Kütüphanesi, ücret talebinde bulunma hakkını saklı tutar. Bu ücretler, Kişisel Verilerin Korunması Kurulu tarafından, Kişisel Verilerin korunması Kanunu’nun 13. maddesine göre belirlenen tarife üzerinden belirlenir.

Web sayfamızda, uygulamalarımızda ve diğer sair kanallarımızda kişisel verilerinizi paylaşarak Kişisel Veriler Politikamızı ve politikamızda yer alan işlenme, işlenme yöntemleri, verilerin aktarılması, satışı ve diğer ilgili hususlar hakkındaki şartları, Bir sosyal medya uygulaması olan Spor Kütüphanesi ile paylaşılan verilerin web sayfasında, uygulamalarda ve sosyal medya kanallarında kullanılmasını, bildirimlerde ve önerilerde bulunulmasını, üyelerin yararına olması şartıyla ticari anlamda üçüncü kişilerle paylaşılabileceğini ve yine bunun için kabulde bulunduğunuzu, yasal haklarınızı kullanmadan önce Spor Kütüphanesi'ne başvuruda bulunacağınızı KVKK’da büyük öneme haiz, belirli bir konuya ilişkin, bilgilendirilmeye dayanan ve özgür iradeyle açıklanan rıza şeklinde tanımlanan açık bir rıza ile kabul ettiğinizi beyan etmiş olursunuz.


Bu sözleşme en son 01/01/2020 tarihinde güncellenmiştir.